هزینه های زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی در استانبول

به خاطر سئوالات بی شمار شما دوستان در مورد هزینه زندگی در استانبول. تصمیم گرفتم این مطلب رو به صورت کامل اینجا توضیح بدم. هزینه هایی مثل اجاره خونه حمل و نقل خودرو هزینه های جاری مثل آب و برق و گاز هزینه خوراک پوشاک و غیره. تا بیشتر در مورد هزینه زندگی در استانبول اطلاعات کسب کنید.هزینه هایی که من اینجا ذکر می کنم برای یک زندگی دو نفره هستش. شما با این توضیحات می تونید به طور تقریبی هزینه زندگی خودتون رو اینجا حساب کنید.

اجاره خانه

اولین و اصلی ترین هزینه زندگی در استانبول برای زندگی اجاره خونه است. که اصلا نمیشه نسخه کاملی براش پیچید. همونطور که نمیشه مثلا تو تهران بگیم که کرایه خونه ها چقدره. ولی به طور متوسط اگر بخوایم یه خونه ۷۰ متری به بالا بگیریم. که یک خواب باشه. اینجا بهش میگن ۱+۱ کرایه بسته به اینکه مرکز شهر باشه یا حاشیه. از ۹۰۰ لیر ترکیه شروع میشه به بالا. البته بازم میگم این به شما بستگی داره. که دوست داشته باشید تو چطور خونه ای زندگی کنید. تازه ساخت یا قدیمی. آپارتمان یا طبقه زیر زمین همه این شرایط تو قیمت خونه تاثیر داره. ولی به طور معمول در مرکز شهر میشه با ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر خونه قدیمی گرفت.

با همین قیمت در فواصل دورتر از مرکز شهر خونه آپارتمانی تازه ساخت با امکانات رفاهی کامل تر گرفت. البته این امکانات هم هزینه داره.که به طور متوسط در تابستان ۲۰۰ لیر به بالا هزینه شارژ میشه. به طور کلی خونه های داخل شهر قدیمی ساز هستن.اطراف شهر نوساز و آپارتمانی انتخاب با شماست.

خودرو

دومین هزینه زندگی در استانبول جابجایی و حمل و نقل هستش. قیمت خودرو نو اینجا با ایران تقریبا تفاوتی نداره. ولی ماشین های مدل پایین تر ارزونتر هستند و هزینه بر. معمولا ماشین ها تا زمانی که شامل گارانتی بشن گرون هستند. چون هزینه تعمیر و نگهداری اینجا خیلی بالاست. پس اینجا لازمه که ماشین نو خریده بشه. البته خرید ماشین نو کاملا بی هزینه نیست.چونکه مردم ترکیه برای استفاده از خوردرو باید مالیات بدن. این مالیات بسته به مدل ماشین و حجم موتور تعیین میشه. هرچی ماشین مدل بالاتر باشه این هزینه ها بالاتره. در عوض وسایل حمل و نقل عمومی بسیار فراوان و متنوع هستند.

حمل و نقل

مترو متروبوس(همون بی آرتی خودمون) اتوبوس مینی بوس و دولموش(همون ون های خودمون) و البته تاکسی، که خیلی گرونه به نسبت باقی وسایل برای استفاده از این وسایل عمومی شما نیاز به آکپیل (کارت الکترونیک شهر استانبول) دارید. این آکپیل شارژی هستش. برای اولین استفاده ۲٫۶ لیر از شارژ کم میشه. برای سفرهای بعدی تا کمتر از دو ساعت شامل کمی تخفیف میشه. البته هزینه مینی بوس و دولموش و تاکسی رو باید نقد حساب کنید که بسته به مسیرتون هزینه رو بهتون اعلام میکنند.

خوراک

هزینه بعدی و مهم در زندگی هزینه خوراک هست. به طور کلی هزینه های خوراک اینجا تقریبا با تهران یکسانه و کمی گرونتر. مثلا گوشت گوساله تازه ۵۵ لیر. بره با استخوان ۶۵ لیر و بی استخوان ۷۵ لیر هست. لبنیات با کیفیتی خیلی بهتر از ایران تقریبا با تهران یکسانه. مثلا قیمت ماست هر کیلو ۴ تا ۵ لیر. شیر ۳ تا ۵ لیر. برنج ترک ۶ تا ۸ لیر. قیمت چای ترک بسته ای ۱۵ تا ۲۰ لیر. حبوبات ۸ تا ۱۵ لیر. ماکارونی ۳ لیر اینجا سویا نداریم خوشبختانه یا متاسفانه. پنیر که اینجا تنوعش بی نهایت زیاده. از بسته ای ۶ لیر داریم. تا ۲۰ لیر و باقی موارد رو هم می تونید مقایسه کنید.

هزینه غذا ذر ترکیه

هزینه جاری و اجباری زندگی

مورد بعدی به هزینه های جاری زندگی در کشور ترکی مربوط میشه. که با توجه به اینکه ما ایرانی ها به اصراف عادت داریم. تو زمستون بخاری رو تا آخر زیاد میکنیم. خونه گرم میشه پنجره رو باز میکنیم. اینجا معمولا با مشکل مواجه میشیم. به طور کلی در صورتیکه آدم صرفه جویی باشید کاملا می توانید این هزینه هارو مدیریت کنید و به حداقل برسونید.

جمع بندی

چیزهایی که به نظر من به عنوان هزینه زندگی در استانبول برای دو نفره لازم بود رو سعی کردم براتون توضیح بدم در صورت نیاز به جزییات بیشتر با ما از طریق راه های ارتباطی تماس بگیرید. به طور کلی هزینه زندگی در استانبول برای یه زندگی نرمال برای دو نفر تقریبا بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر پیش بینی خواهد شد که بسته به سبک زندگی و توقعات به صورت کامل قابل تغییر خواهد بود.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پست های مرتبط

Compare

ArabicEnglishPersianRussianTurkish
Whatsapp Chat